سیستم پرداخت تجارت الکترونیک

سیستمهای پرداخت تجارت الکترونیک :: کارت بانکی :: درگاه پرداخت بانکی

سایتهای تجارت الکترونیک از پرداخت الکترونیکی استفاده می کنند که پرداخت الکترونیک به تراکنش های مالی بدون کاغذ اشاره دارد. پرداخت الکترونیک یک انقلاب در فرآیندهای تجاری محسوب می شود که موجب کاهش کارهای کاغذی، هزینه های تراکنش، هزینه نیروی انسانی گردید. کاربرپسند بودن و صرف زمات کمتر در مقایسه با پردازش دستی، به سازمان تجاری جهت توسعه بازار کمک می کند.

با عضویت در epbank.ir میتوانید یک سیستم پرداخت تجارت الکترونیک برای سایت – وبلاگ – شبکه اجتماعی خود داشته باشید.

برخی از حالت های پرداخت الکترونیک عبارتند از:

Credit Card
Debit Card
Smart Card
E-Money
(Electronic Fund Transfer (EFT
Credit Card

پرداخت با استفاده از کارت اعتباری یکی از متداولترین حالتهای پرداخت الکترونیک محسوب می شود. کارت اعتباری یک کارت پلاستیکی کوچک با یک شماره منحصربفرد ضمیمه شده به یک حساب می باشد. آن همچنین دارای یک چیپ مغناطیسی تعبیه شده در آن است که برای خواندن کارت اعتباری از طریق کارت ریدرها استفاده می شود. هنگامی که یک مشتری محصولی را از طریق کارت اعتباری خریداری می کند،وکارت اعتباری بانک مربوطه وجه مشتری را پرداخت می کند و مشتری مدت زمان معینی پس از آن می تواند وجه کارت اعتباری را پرداخت نماید. این معمولا به صورت چرخه پرداخت ماهانهرمی باشد. در زیر عامل موجود در سیستم کارت اعتباری شرح داده شده است:

نگهدارنده کارت- مشتری
تاجر- فروشنده محصول که می تواند پرداخت های کارت اعتباری را قبول کند.
بانک صادرکننده کارت- بانک نگهدارنده کارت
بانک به دست آورنده- بانک تاجر یا فروشنده
برند کارت- به عنوان مثال ویزا یا مسترکارت
فرآیند پرداخت کارت اعتباری

مرحله ١ – بانک یک کارت اعتباری برای مشتری درخواست کننده صادر و فعال می کند.
مرحنله ٢ – مشتری اطلاعات کارت اعتباری را به سایت فروشنده نشان می دهد.
مرحله ٣ – فروشنده شناسایی مشتری را از طریق سوال برای تایید از شرکت برند کارت معتبر می سازد.
مرحله ۴- شرکت برند کارت کارت اعتباری را احراز هویت می کند و تراکنش از طریق اعتبار پرداخت می گردد. فروشنده صورت وضعیت فروش را نگهداری می کند.
مرحله ۵- فروشنده صورت وضعیت فروش را به بانک بدست آورنده ارسال می کند و پرداخت انجام شده را دریافت می کند.
مرحله ۶- بانک به دست آورنده شرکت برند کارت را برای پاک سازی مقدار اعتبار فرا می خواند و پرداخت انجلم می شود.
مرحله ٧- حال شرکت برند کارت از بانک صادرکننده برای اصلاح میزان اعتبار درخواست می کند و وجه به شرکت برند کارت منتقل می شود.
Debit Card

کارت بانکی همانند کارت اعتباری یک کارت پلاستیکی کوچک با شماره ای منحصربفرد نگاشت شده با شماره حساب بانکی است. آن نیازمند یک حساب بانکی پیش از صدور کارت بانکس از سوی بانک است. تفاوت اصلی بین کارت بانکی و کارت اعتباری این است که در حالت پرداخت از طریق کارت بانکی، وجه مربوط از حساب کارت بانکی به سرعت کسر می گردد و باید مقدار پول کافی در حساب بانکی جهت تکمیل تراکنش وجود داشته باشد. در حالیکه در حالت کارت اعتباری چنین وضعیتی وجود ندارد.

کارتهای بانکی رایگان به مشتری امکان انجام فرآیند خرید، صدور چک و حتی پذریش کارت بانکی توسط فروشندگان را فراهم می سازد. داشتن محدودیت در مقدار وجه در حاسب بانکی همچنین به مشتری در جهت بررسی میزان مصرف و خرج کمک می کند.

کارت هوشمند

کارت هوشمند نیز شبیه کارت اعتباری و مارت بانکی در ظاهر است اما دارای یک ریزپردازنده تعبیه شده در آن است. آن ظرفیتی برای ذخیره سازی اطلاعات شخصی/ مرتبط کاری مشتری دارد. کارت هوشمند همچنین برای ذخیره سازی پولی که در هربار استفاده کاسته می شود بکار می رود.

کارت هوشمند تنها با استفاده از یک PIN مشتری قابل دسترس است. کارتهای هوشمند از آنجایی که اطلاعاتی را در قالب رمزنگاری شده در خود ذخیره می کند ایمن هستند و ارزان تر بوده و پردازش سریعتری را ارایه می دهد. Mondex و Visa مثالهایی از کارتهای هوشمند می باشند.

E-Money

تراکنش های پول الکترونیکی به وضعیتی اشاره دارد که پرداخت از طریق شبکه انجام می شود و مقدار انتقال یافته از یک بدنه مالی به بدنه مالی دیگر بدون هیچگونه واسطی انجام می شود. تراکنش های پول الکترونیکی سریعتر، راحت است و در زمان صرفه جویی می شود.

پرداخت های آنلاین از طریق کارت اعتباری، کارت بانکی یا کارت هوشمند مثالهایی از تراکنش های پول الکترونیکی می باشند. مثال عمومی دیگر e-cash است. در حالت e-cash، هم مشتری و هم فروشنده مجبور به ثبت نام توسط بانک یا شرکت صادرکننده e-cash هستند.

انتقال وجه الکترونیکی

این یک متد پرداخت الکترونیکی متداول برای انتقال پول از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر می باشد. حسابها می توانند در یک بانک یا بانکی متفاوت باشند. انتقال وجه می تواند با استفاده از ATM )Automated Teller Machine) یا با استفاده از کامپیوتر انجام شود.

امروزه، EFT مبتنی بر اینترنت بسیار متداول است. در این حالت، مشتری از وب سایت ارایه شده توسط بانک استفاده می کند. مشتری به وب سایت بانک وارد می شود و حساب بانک دیگر را ثبت می کند. او سپس درخواستی برای انتقال مقدار معینی وجه به آن حساب می کند. بانک مشتری وجه را به حساب دیگر در صورتی که در همان بانک باشد منتقل می کند وگرنه درخواست به ACH)Automated Clearing House) برای انتقال وجه به حساب دیگر منتقل می نماید و وجه از حساب مشتری کسر می گردد. به محض اینکه وجه به حساب دیگر منتقل می شود، مشتری از وجه انتقال یافته توسط بانک مطلع می شود

  • درگاه پرداخت بانک تجارت (2)